
Dorman - OE SolutionsTransmission Oil Pan
Part #: A84765B $142.85
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
This transfer case housing matches the fit and function of a cracked or leaking original equipment housing. Durably constructed, this housing includes new seals to ensure a leak-free installation. Ideal replacement - this transfer case housing is a direct replacement for a cracked or leaking original equipment housing. Durable construction - this 100% new housing is precision-manufactured for reliable longevity. Cost-effective solution - offers original equipment quality at a competitive price compared to original equipment. Quality tested - this part has undergone try-on and material testing to ensure a quality fit and long service life.
Transmission Oil Pan; Bottom, 10MM Bolt Size, With Drain Plug, Powder Coated
| Name | Specs |
|---|---|
| Capacity | 13.5 qt |
| Color | Black |
| Configuration | One Piece |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 1.68 |
| Dimension Length | 18.5 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 14.57 |
| Dipstick Port | No |
| Drain Plug Included | Yes |
| Drain Thread Diameter | 14 mm |
| Gasket Configuration | One Piece |
| Gasket or Seal Included | No |
| Grade Type | Regular |
| GTIN | 019495344827 |
| Minimum Depth | 0.5 in |
| Package UOM | Each |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Weight | 4.15 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 15.5 in |