
Dorman - OE SolutionsTransmission Oil Pan
Part #: A36765DA $76.57
Login for personalized shopping
Description & Specs
Ford E4OD, 4R100 Pan, 4X4, molded gasket, includes drain plug, 1996-2004, Stage 1, Stage 2
Transmission Oil Pan; With Drain Plug, Powder Coated
| Name | Specs |
|---|---|
| Capacity | 16 qt |
| Color | Black |
| Configuration | One Piece |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 5.51 |
| Dimension Length | 20.87 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 14.17 |
| Dipstick Port | No |
| Drain Plug Included | Yes |
| Drain Thread Diameter | 10 mm |
| Gasket Configuration | One Piece |
| Gasket or Seal Included | No |
| Grade Type | Regular |
| GTIN | 019495213055 |
| Minimum Depth | 0.5 in |
| Package UOM | Each |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Weight | 6.85 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 13.75 in |