
ACDelcoWasher
Part #: D54211BD $45.63
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Washer; Stator, #5, .188", Yellow
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Color | Yellow |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.5 |
| Dimension Length | 48 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 3.8 |
| Grade Type | REGULAR |
| GTIN | 00036666105537 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.64 |
| Inside Dia (m) | 41.65 |
| Inside Diameter | 41.65mm |
| Inside Diameter (in) | 1.64in |
| Length (In) | 4in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 930 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | A |
| Outside Dia (i) | 3.23 |
| Outside Dia (m) | 82.00 |
| Outside Diameter (IN) | 3.23in |
| Outside Diameter (mm) | 82.00mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 5690 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 5690 |
| Return Code | Y |
| Thickness (i) | 0.37 |
| Thickness (in) | 0.37in |
| Thickness (m) | 9.34 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 284.57 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 3.8in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| THM200-4R | 1981 - 1990 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1982 - 1985 | Avanti II | RWD |
| 1982 - 1987 | Buick Regal | RWD |
| 1981 - 1990 | Buick LeSabre | RWD |
| 1981 - 1983 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1981 - 1989 | Buick Electra | RWD |
| 1981 - 1986 | Cadillac Fleetwood | RWD |
| 1981 - 1984 | Cadillac DeVille | RWD |
| 1985 - 1985 | Cadillac Commercial Chassis | FWD |
| 1987 - 1990 | Cadillac Brougham | RWD |
| 1982 - 1988 | Chevrolet Monte Carlo | RWD |
| 1982 - 1983 | Chevrolet Malibu | RWD |
| 1981 - 1985 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1982 - 1987 | Chevrolet El Camino | RWD |
| 1981 - 1990 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1984 - 1987 | GMC Caballero | RWD |
| 1982 - 1985 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1981 - 1985 | Oldsmobile Delta 88 | RWD |
| 1982 - 1988 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1985 - 1987 | Oldsmobile Cutlass Salon | RWD |
| 1982 - 1983 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | RWD |
| 1982 - 1984 | Oldsmobile Cutlass Calais | RWD |
| 1981 - 1990 | Oldsmobile Custom Cruiser | RWD |
| 1981 - 1984 | Oldsmobile 98 | RWD |
| 1987 - 1989 | Pontiac Safari | RWD |
| 1983 - 1986 | Pontiac Parisienne | RWD |
| 1983 - 1987 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1989 - 1989 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1981 - 1981 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1981 - 1986 | Pontiac Bonneville | RWD |