
ACDelcoWasher
Part #: 94227 $16.69
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Washer; Reverse Drum to Sprag Race, Available in Kit 94200
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 0.3 |
| Dimension Length | 6.8 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 45.5 |
| GTIN | 00036666136210 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 4.193 |
| Inside Dia (m) | 106.5 |
| Inside Diameter | 106.5mm |
| Inside Diameter (in) | 4.193in |
| Length (In) | 6.8in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | GE Valox Polyester |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 363 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 5.039 |
| Outside Dia (m) | 128 |
| Outside Diameter (IN) | 5.039in |
| Outside Diameter (mm) | 128mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Of Eaches | 3630 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 3630 |
| Return Code | Y |
| Thickness (i) | 0.081 |
| Thickness (in) | 0.081in |
| Thickness (m) | 2.05 |
| Type | 2nd Clutch Roller Outer Race Thrust Washer |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 108.97 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 5.8in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 4T80-E | 1993 - 2011 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 1993 - 2004 | Cadillac Seville | FWD |
| 1993 - 2002 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 2006 - 2011 | Cadillac DTS | FWD |
| 1994 - 2005 | Cadillac DeVille | FWD |
| 1993 - 1993 | Cadillac Allante | FWD |
| 1995 - 2003 | Oldsmobile Aurora | FWD |
| 2004 - 2005 | Pontiac Bonneville | FWD |