
Transtar Original Equipment PartsNon-Bonded Piston
Part #: D144960C $39.74
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Non-Bonded Piston
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 1.2 |
| Dimension Length | 4.7 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 4.7 |
| Gasket or Seal Included | No |
| GTIN | 00707773799512 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.2in |
| Length (In) | 4.7in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Aluminum |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 164 |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Piston Height (i) | 1.127 |
| Piston Height (m) | 28.62 |
| Quantity Of Eaches | 1640 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 1640 |
| Return Code | Y |
| Rotor Outside Dia (i) | 4.157 |
| Rotor Outside Dia (m) | 105.6 |
| Rotor Outside Diameter (in) | 4.157in |
| Rotor Outside Diameter (mm) | 105.6mm |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 541.61 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 4.7in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 6T30 | 2012 - 2012 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2012 | Chevrolet Sonic | FWD |