
Transtar Original Equipment PartsDrive Shell
Part #: D124624 $89.09
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some GM Genuine Parts may have formerly appeared as ACDelco GM Original Equipment (OE)
- GM Genuine Parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Drive Shell
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 3.25 |
| Dimension Length | 7.75 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 7.25 |
| GTIN | 70707773754411 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.4194 |
| Inside Dia (m) | 36.053 |
| Inside Diameter | 1.4194in |
| Length (In) | 7.75in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 30 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 8 |
| Quantity Of Eaches | 240 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 240 |
| Return Code | Y |
| Tooth Qty | 36 |
| Tooth Quantity | 36 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 583.79 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 7.25in |