
Transtar OEM Replacement PartsDrive Shell
Part #: D124622 $103.06
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Some ACDelco GM Original Equipment parts may have formerly appeared as GM Genuine Parts (OE) or ACDelco Professional
- ACDelco GM Original Equipment parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors.
- GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle
- GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies
Drive Shell; Output
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| Dimension Height | 4.88 |
| Dimension Length | 7.62 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 45.5 |
| GTIN | 00707773532188 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 5.24 |
| Inside Dia (m) | 133.00 |
| Inside Diameter | 133.00mm |
| Inside Diameter (in) | 5.24in |
| Length (i) | 3.07 |
| Length (In) | 3.07in |
| Length (m) | 78.10 |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 171 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outside Dia (i) | 6.42 |
| Outside Dia (m) | 163.00 |
| Outside Diameter (IN) | 6.42in |
| Outside Diameter (mm) | 163.00mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 1 |
| Quantity Of Eaches | 171 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 171 |
| Return Code | Y |
| Tooth Qty | 54 |
| Tooth Quantity | 54 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 227.84 |
| Weight UOM | Pounds |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 6T70 | 2007 - 2019 |
| 6T75 | 2007 - 2019 |
| 6T80 | 2014 - 2019 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2010 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2008 - 2017 | Buick Enclave | FWD, AWD |
| 2013 - 2019 | Cadillac XTS | FWD, AWD |
| 2010 - 2016 | Cadillac SRX | FWD, AWD |
| 2009 - 2017 | Chevrolet Traverse | FWD, AWD |
| 2008 - 2015 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2014 - 2016 | Chevrolet Impala Limited | FWD |
| 2012 - 2019 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2008 - 2017 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | GMC Terrain | FWD, AWD |
| 2017 - 2017 | GMC Acadia Limited | FWD, AWD |
| 2007 - 2019 | GMC Acadia | FWD, AWD, 4WD |
| 2008 - 2009 | Pontiac Torrent | FWD, AWD |
| 2007 - 2009 | Pontiac G6 | FWD |
| 2011 - 2011 | Saab 9-4X | FWD, AWD |
| 2008 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Saturn Outlook | FWD, AWD |
| 2007 - 2009 | Saturn Aura | FWD |
| 2009 - 2009 | Suzuki XL-7 | FWD, AWD |