
ACDelcoRotor Kit
Part #: D74531CK $177.05
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Rotor Kit; 13 Vane; .7069" Thick, Rotor, Guide, Rings, Vanes, Slide, Slide Ring, Seals & O-Ring
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | CA |
| Dimension Height | 3.25 |
| Dimension Length | 5.75 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 5.25 |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| GTIN | 00021625316345 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.41 |
| Inside Dia (m) | 35.79 |
| Inside Diameter | 35.79mm |
| Length (In) | 5.75in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Steel |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 56 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 3.33 |
| Outside Dia (m) | 84.70 |
| Outside Diameter | 84.70mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 9 |
| Quantity Of Eaches | 455 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 455 |
| Return Code | Y |
| Seal Inside Dia | 3.81 |
| Seal Inside Diameter (in) | 3.81in |
| Seal Material | Iron |
| Seal Outside Dia | 4.71 |
| Seal Outside Diameter (in) | 4.71in |
| Seal Thickness | 0.11 |
| Thickness | 0.71in |
| Thickness (i) | 0.71 |
| Thickness (m) | 17.95 |
| Vane Qty | 13 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 73.26 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width (in) | 5.25in |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| 4L60-E | 1996 - 2014 |
| 4L65-E | 2001 - 2007 |
| 4L70-E | 2006 - 2009 |
| 4L60-E-HD | 2002 - 2006 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2004 | Avanti II | RWD |
| 2004 - 2007 | Buick Rainier | AWD, RWD |
| 2002 - 2006 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2003 - 2006 | Cadillac Escalade ESV | AWD |
| 1999 - 2006 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Trailblazer EXT | RWD, 4WD |
| 2002 - 2009 | Chevrolet Trailblazer | AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2009 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2000 - 2000 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2008 | Chevrolet Suburban 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet SSR | RWD |
| 1999 - 2001 | Chevrolet Silverado 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic | RWD, 4WD |
| 1999 - 2013 | Chevrolet Silverado 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2004 | Chevrolet S10 | FWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 1998 | Chevrolet K2500 | 4WD |
| 1997 - 1999 | Chevrolet K1500 Suburban | 4WD |
| 1997 - 1999 | Chevrolet K1500 | 4WD |
| 2009 - 2009 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2006 - 2009 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 1997 - 2009 | Chevrolet Express 2500 | AWD, RWD |
| 1997 - 2014 | Chevrolet Express 1500 | AWD, RWD |
| 1997 - 2005 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2004 - 2012 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1997 - 1999 | Chevrolet C2500 | RWD |
| 1997 - 1999 | Chevrolet C1500 Suburban | RWD |
| 1997 - 1999 | Chevrolet C1500 | RWD |
| 1997 - 2005 | Chevrolet Blazer | AWD, RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2008 | Chevrolet Avalanche | RWD, 4WD |
| 1997 - 2005 | Chevrolet Astro | AWD, RWD |
| 2000 - 2000 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2000 - 2008 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2010 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2004 | GMC Sonoma | RWD, 4WD |
| 1999 - 2001 | GMC Sierra 2500 | RWD, 4WD |
| 2001 - 2003 | GMC Sierra 1500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 1500 Classic | AWD, RWD, 4WD |
| 1999 - 2013 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2009 - 2009 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2006 - 2009 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 1997 - 2009 | GMC Savana 2500 | AWD, RWD |
| 1997 - 2014 | GMC Savana 1500 | AWD, RWD |
| 1997 - 2005 | GMC Safari | AWD, RWD |
| 1997 - 1998 | GMC K2500 | 4WD |
| 1997 - 1999 | GMC K1500 Suburban | 4WD |
| 1997 - 1999 | GMC K1500 | 4WD |
| 1997 - 2001 | GMC Jimmy | RWD, 4WD |
| 2004 - 2005 | GMC Envoy XUV | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | GMC Envoy XL | RWD, 4WD |
| 2002 - 2009 | GMC Envoy | RWD, 4WD |
| 2004 - 2012 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 1997 - 1999 | GMC C2500 | RWD |
| 1997 - 1999 | GMC C1500 Suburban | RWD |
| 1997 - 1999 | GMC C1500 | RWD |
| 2009 - 2010 | Hummer H3T | 4WD |
| 2006 - 2010 | Hummer H3 | 4WD |
| 2003 - 2007 | Hummer H2 | 4WD |
| 2007 - 2008 | Isuzu i-370 | RWD, 4WD |
| 2006 - 2006 | Isuzu i-350 | 4WD |
| 2007 - 2008 | Isuzu i-290 | RWD |
| 2006 - 2006 | Isuzu i-280 | RWD |
| 1997 - 2000 | Isuzu Hombre | RWD, 4WD |
| 2003 - 2008 | Isuzu Ascender | RWD, 4WD |
| 1997 - 2004 | Oldsmobile Bravada | AWD, RWD |
| 2004 - 2006 | Pontiac GTO | RWD |
| 1996 - 2002 | Pontiac Firebird | RWD |
| 2005 - 2009 | Saab 9-7x | AWD |