
HaydenCooler Line Fitting
Part #: OC-395 $21.78
Login for personalized shopping
Description & Specs
Protect your investment with a Hayden transmission oil cooler and save on expensive repairs. Hayden Automotive engineers, manufactures and supplies a wide range of products designed for every type of situation to keep your car, truck or performance vehicle running cool. Whether you need cooling in a small compact space or motor-homes, we have you covered. Hayden oil coolers remove destructive heat generated in the transmission, engine and power steering systems to increase component life.
Cooler Line Fitting; 5/8" - 18 Inverted Flare; 0.750" Outer Diameter, 3.875" Width, 5.750" Height, Male Inlet, Male Outlet, Round Connector, Steel, without Bracket
| Name | Specs |
|---|---|
| Bracket Included | w/o Bracket |
| Color | Gold |
| Connector Shape | Round |
| Contains Spring | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Depth | 0.750in |
| Inlet Port Shape | Male |
| Material | Steel |
| Oe Replacement | No |
| Outer Diameter (in) | 0.750in |
| Outlet Port Shape | Male |
| Overall Height | 146.05mm/5.750in |
| Overall Width | 3.875in/38.1mm/98.4mm |
| Package UOM | Each |
| Performance Rated | Yes |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Style | Fitting Kit |
| Type | Transmission |
| Weight | 0.240 |
| Weight UOM | Pounds |
| With Electric Fan | No |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| E4OD | 1996 - 1998 |
| 6HP26 | 2005 - 2008 |
| T5OD | 2005 - 2005 |
| 4F50N | 2007 - 2007 |
| AX4S | 1995 - 1997 |
| CD4E | 2001 - 2008 |
| C6 | 1996 - 1996 |
| 4R100 | 1998 - 2005 |
| 4R44E | 1994 - 2001 |
| 4R55E | 1995 - 1996 |
| 4R70W | 1996 - 2002 |
| A4LD | 1986 - 1995 |
| 5R44E | 2001 - 2011 |
| 5R55E | 1997 - 2011 |
| 5R55W | 2002 - 2004 |
| A | 1986 - 1987 |
| M5R1 | 1988 - 2005 |
| M5R2 | 1996 - 1996 |
| R1 | 1990 - 2005 |
| R1HD | 2001 - 2005 |
| R2 | 1996 - 1999 |
| S5-42 | 1996 - 1996 |
| S5-47 | 1996 - 2002 |
| S6-650 | 1999 - 2010 |
| AW | 2007 - 2007 |
| M5R4 | 2002 - 2003 |
| 5R55S | 2002 - 2010 |
| TorqShift | 2003 - 2005 |
| 5MT | 2006 - 2012 |
| AXOD-E | 1995 - 1996 |
| TR3650 | 2005 - 2005 |
| G5M | 2001 - 2009 |
| R4A-EL | 1994 - 1998 |
| N4A-HL | 1994 - 1994 |
| M5R1HD | 2003 - 2011 |
| 4R75W | 1996 - 2008 |
| F21 | 2007 - 2009 |
| 5R110W | 2005 - 2015 |
| 6R60 | 2006 - 2008 |
| CFT30 | 2007 - 2007 |
| FNR5 | 2007 - 2009 |
| 4R75E | 2008 - 2014 |
| 6F50 | 2007 - 2015 |
| AW6AEL | 2010 - 2013 |
| 6R80 | 2009 - 2015 |
| FM132 | 1991 - 1992 |
| FS5A-EL | 2010 - 2015 |
| G35M-R | 2010 - 2013 |
| 6F35 | 2009 - 2015 |
| 6F55 | 2010 - 2015 |
| G66M-R | 2010 - 2015 |
| 6R140 | 2011 - 2015 |
| F35M-R | 2011 - 2014 |
| FN4A-EL | 2011 - 2014 |
| FS6A-EL | 2013 - 2013 |
| 6R75 | 2008 - 2008 |
| 446 | 2015 - 2015 |
| Tremec | 2010 - 2010 |
| EATON FSO2405B | 2010 - 2011 |
| M50D | 1994 - 2012 |
| L40D | 2012 - 2012 |
| FN5 | 2010 - 2013 |
| Sport | 2010 - 2015 |
| FW6A-EL | 2012 - 2015 |
| FW6AX-EL | 2014 - 2015 |
| C66M-R | 2012 - 2015 |
| SJ6A-EL | 2010 - 2015 |
| M15M-D | 2010 - 2015 |
| P66M-D | 2010 - 2015 |
| 6R80E | 2015 - 2015 |
| A26M-R | 2010 - 2013 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1997 | Ford Windstar | FWD |
| 2008 - 2009 | Ford Taurus X | FWD, AWD |
| 2007 - 2009 | Ford Taurus | FWD, AWD |
| 1991 - 2011 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | Ford Mustang | RWD |
| 2007 - 2009 | Ford Fusion | FWD, AWD |
| 2007 - 2007 | Ford Freestyle | FWD, AWD |
| 2009 - 2009 | Ford Flex | FWD, AWD |
| 2007 - 2007 | Ford Five Hundred | FWD, AWD |
| 2012 - 2015 | Ford F-650 | 4 X 2 |
| 2011 - 2015 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 2005 - 2015 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2006 - 2015 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 2005 - 2015 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 2010 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1996 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1999 - 2010 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |
| 1996 - 1999 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1996 - 2015 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 2001 - 2010 | Ford Explorer Sport Trac | AWD, RWD, 4WD |
| 2001 - 2003 | Ford Explorer Sport | RWD, 4WD |
| 1996 - 2012 | Ford Explorer | FWD, AWD, RWD, 4WD |
| 1997 - 2002 | Ford Expedition | RWD, 4WD |
| 2000 - 2005 | Ford Excursion | RWD, 4WD |
| 2001 - 2012 | Ford Escape | FWD, 4WD |
| 2008 - 2012 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2005 - 2015 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 1996 - 1996 | Ford Bronco | 4WD |
| 1986 - 1997 | Ford Aerostar | AWD, RWD |
| 2002 - 2015 | Lincoln Navigator | RWD, 4WD |
| 2007 - 2014 | Lincoln MKX | FWD, AWD |
| 2010 - 2015 | Lincoln MKT | FWD, AWD |
| 2015 - 2015 | Lincoln MKC | FWD, AWD |
| 2006 - 2008 | Lincoln Mark LT | RWD, 4WD |
| 2002 - 2002 | Lincoln Blackwood | RWD |
| 2003 - 2005 | Lincoln Aviator | AWD, RWD |
| 2001 - 2011 | Mazda Tribute | FWD, 4WD |
| 1991 - 1994 | Mazda Navajo | RWD, 4WD |
| 2010 - 2015 | Mazda MX-5 Miata | RWD |
| 1994 - 1998 | Mazda MPV | RWD, 4WD |
| 2010 - 2013 | Mazda CX-9 | FWD, AWD |
| 2007 - 2012 | Mazda CX-7 | FWD, AWD |
| 2013 - 2015 | Mazda CX-5 | FWD, AWD |
| 1994 - 2009 | Mazda B4000 | RWD, 4WD |
| 1994 - 2005 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Mazda B2500 | RWD |
| 2001 - 2009 | Mazda B2300 | RWD |
| 2010 - 2015 | Mazda 6 | FWD |
| 2006 - 2015 | Mazda 5 | FWD |
| 2010 - 2015 | Mazda 3 | FWD |
| 2011 - 2014 | Mazda 2 | FWD |
| 1997 - 2010 | Mercury Mountaineer | AWD, RWD, 4WD |
| 2005 - 2011 | Mercury Mariner | FWD, 4WD |