
DelphiSteering Tie Rod End
Part #: TA3499 $135.27
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Tie Rod End
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | No |
| Bearing Material | Polyoxymethilen (POM) |
| Color | Black |
| Cone Outside Dia | 14.2 mm |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Choloroprene Rubber (CR) |
| End 1 Gender | Female |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Thread Pitch | 1.5 mm |
| End 2 Gender | Male |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Pitch | 2.0 mm |
| Grade | Standard |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Head Drive Type | Hex |
| Height | 123.2 mm |
| Housing Material | Steel |
| Length | 214.75 mm |
| Length Stud Cntr to End | 192.0mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pre-Greased | Yes |
| Stud Type | Threaded |
| Tie Rod Material | Steel |
| Tube Diameter | 26.0 mm |
| Type | Bent |
| Weight | 2.42 lb |
| Width | 53.4 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2021 - 2024 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2022 - 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD | RWD, 4WD |
| 2019 - 2024 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2022 - 2022 | GMC Sierra 1500 Limited | RWD, 4WD |
| 2019 - 2024 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |