
DelphiSteering Tie Rod End
Part #: TA2112 $27.83
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Tie Rod End
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable | Yes |
| Bearing Material | Polyoxymethilen (POM) |
| Color | Black |
| Dust Boot Included | No |
| End 1 Gender | Male |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Gender | Male |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 2 Thread Pitch | 1.5 mm |
| Grade Type | Standard |
| Grease Fitting Included | No |
| Greaseable | No |
| Height | 36.0 mm |
| Housing Material | Steel |
| Length Stud Cntr to End | 119.0mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Pre-Greased | Yes |
| Tie Rod Material | Steel |
| Tube Diameter | 14.5 mm |
| Type | Straight |
| Weight | 0.85 lb |
| Width | 36.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2003 | Acura TL | FWD |
| 2001 - 2003 | Acura CL | FWD |
| 1998 - 2002 | Honda Accord | FWD |