
Dorman - OE SolutionsSteering Shaft
Part #: DOR-425-105 $170.01
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Shaft
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black/Epoxy E-coat |
| Diameter | 0.7 in |
| Length | 0.7 in |
| Material | 12.4 in |
| Package Contents | 1 Steering Shaft |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Spline Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2012 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2004 - 2012 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2009 - 2010 | Hummer H3T | 4WD |
| 2006 - 2010 | Hummer H3 | 4WD |