
TERREPOWER formerly BBB IndustriesReman Steering Gear
Part #: BBB-503-0122 $274.68
$55.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering gear designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Reman Steering Gear
| Name | Specs |
|---|---|
| Inlet Size | M18X1.50 |
| Input Shaft Diameter | 18.35 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.01 in |
| Input Shaft Length (mm) | 25.78 mm |
| Input Shaft Spline Quantity | 26 |
| Installation Kit Included | Yes |
| Manual or Power | Power |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| New Or Reman | New |
| Outlet Size | M16X1.50 |
| Output Shaft Diameter | 31.98 mm |
| Output Shaft Spline Quantity | 32 |
| Output Shaft Thread Size | 7/8X14 |
| Pressure Port Attachment Type | O-Ring |
| Pressure Port Size | M18X1.5 |
| Pressure Port Thread Size | M18X1.50 |
| Return Port Attachment Type | O-Ring |
| Return Port Size | M16X1.50 |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 3.125 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1980 - 1988 | American Motors Eagle | 4WD |
| 1991 - 1992 | Cadillac Brougham | RWD |
| 1983 - 1984 | Chevrolet S10 Blazer | RWD, 4WD |
| 1982 - 2003 | Chevrolet S10 | RWD, 4WD |
| 1994 - 2003 | GMC Sonoma | RWD |
| 1983 - 1984 | GMC S15 Jimmy | RWD, 4WD |
| 1982 - 1984 | GMC S15 | RWD, 4WD |
| 1984 - 1990 | Jeep Wagoneer | RWD, 4WD |
| 1993 - 1993 | Jeep Grand Wagoneer | 4WD |
| 1993 - 1995 | Jeep Grand Cherokee | RWD, 4WD |
| 1986 - 1992 | Jeep Comanche | RWD, 4WD |
| 1984 - 2001 | Jeep Cherokee | RWD, 4WD |
| 1983 - 1986 | Pontiac Bonneville | RWD |