
Monroe Shocks & StrutsMagnum Steering Damper
Part #: MRC-SC2955 $56.62
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- REDUCES VIBRATION -- Ideal for trucks, vans, SUVs, and CUVs, it helps reduce vibrations that travel through the steering system before they get to the driver to improve control and cut down on driver fatigue in all driving conditions
- CONSISTENT PERFORMANCE -- All-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- STRONG AND DURABLE -- Sintered iron piston and .50-in. nitrocarburized piston rod for enhanced durability and long service life
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving delivers better valving range on both compression and extension cycles for consistent performance
- LONGER SERVICE LIFE -- Self-lubricating fluid seal retains gas without excessive wear or friction
- MOUNTS HORIZONATALLY -- Micro-cellular gas design allows the unit to be mounted horizontally without impacting performance for improved steering control
Magnum Steering Damper
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable Damping | No |
| Body Diameter | 1.86in/47.2mm |
| Color | Black |
| Compressed Length | 13in/330.2mm |
| Dust Shield Included | No |
| Extended Length | 21.375in/542.9mm |
| Finish | Painted |
| Foam Cell Design | Yes |
| Gas Charged | No |
| Internal Construction Type | Twin Tube |
| Lower Mount Code | LS26 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 12mm Sleeve ID X 38.1mm Sleeve OAL |
| Part Description | Steering Damper |
| Shaft Diameter | 16mm |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 8.375in/212.7mm |
| Upper Mount Code | LS26 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing And Sleeve Mount - 12mm Sleeve ID X 38.1mm Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2022 | Coachmen Leprechaun Premier | 4 X 2 |
| 2008 - 2023 | Coachmen Leprechaun | 4 X 2 |
| 2007 - 2019 | Coachmen Concord | 4 X 2 |
| 2022 - 2022 | East to West Entrada | 4 X 2 |
| 2018 - 2023 | Entegra Coach Odyssey | 4 X 2 |
| 2018 - 2023 | Entegra Coach Esteem | 4 X 2 |
| 2008 - 2016 | Fleetwood Jamboree Sport | 4 X 2 |
| 2008 - 2019 | Fleetwood Jamboree | 4 X 2 |
| 1999 - 2010 | Ford F-350 Super Duty | RWD |
| 1992 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1999 - 2010 | Ford F-250 Super Duty | RWD |
| 1992 - 1996 | Ford F-250 | RWD |
| 2005 - 2005 | Ford Excursion | RWD |
| 1996 - 1999 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Ford E-550 Super Duty | 4 X 2 |
| 2002 - 2002 | Ford E-550 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 2003 - 2024 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 2000 - 2002 | Ford E-450 Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1999 - 2024 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 1992 - 2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1992 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 2003 - 2005 | Ford E-350 Club Wagon | RWD |
| 1996 - 2002 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 2003 - 2004 | Ford E-250 | RWD |
| 2007 - 2022 | Forest River Sunseeker | 4 X 2 |
| 2007 - 2010 | Four Winds International Siesta | 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Four Winds International Four Winds | 4 X 2 |
| 2008 - 2009 | Four Winds International Dutchmen Dorado | 4 X 2 |
| 2008 - 2009 | Four Winds International Dutchmen | 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Four Winds International Chateau Citation | 4 X 2 |
| 2009 - 2009 | Gulf Stream Conquest Ultra | 4 X 2 |
| 2019 - 2022 | Gulf Stream BT Cruiser | 4 X 2 |
| 2017 - 2018 | Holiday Rambler Vesta | 4 X 2 |
| 2016 - 2016 | Holiday Rambler Augusta LX | 4 X 2 |
| 2008 - 2019 | Holiday Rambler Augusta | 4 X 2 |
| 2002 - 2010 | Holiday Rambler Atlantis | 4 X 2 |
| 2011 - 2011 | Holiday Rambler Aluma-Lite | 4 X 2 |
| 2018 - 2018 | Holiday Rambler Altera | 4 X 2 |
| 2014 - 2016 | Itasca Spirit Silver | 4 X 2 |
| 2000 - 2016 | Itasca Spirit | 4 X 2 |
| 2014 - 2014 | Itasca Impulse Silver | 4 X 2 |
| 2007 - 2013 | Itasca Impulse | 4 X 2 |
| 2005 - 2016 | Itasca Cambria | 4 X 2 |
| 2023 - 2023 | Jayco Redhawk SE | 4 X 2 |
| 2013 - 2023 | Jayco Redhawk | 4 X 2 |
| 2007 - 2015 | Jayco Melbourne | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2018 - 2022 | Jayco Greyhawk Prestige | 4 X 2 |
| 2020 - 2023 | Nexus Triumph | 4 X 2 |
| 2011 - 2023 | Nexus Phantom | 4 X 2 |
| 2014 - 2023 | Thor Motor Coach Vegas | 4 X 2 |
| 2014 - 2024 | Thor Motor Coach Outlaw | 4 X 2 |
| 2011 - 2023 | Thor Motor Coach Four Winds | 4 X 2 |
| 2021 - 2024 | Thor Motor Coach Coleman | 4 X 2 |
| 2006 - 2021 | Winnebago Outlook | 4 X 2 |
| 2000 - 2023 | Winnebago Minnie Winnie | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2005 - 2017 | Winnebago Cambria | 4 X 2 |
| 2014 - 2014 | Winnebago Access Premier | 4 X 2 |
| 2007 - 2013 | Winnebago Access | 4 X 2 |