
Monroe Shocks & StrutsMagnum Steering Damper
Part #: MRC-SC2912 $59.66
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- REDUCES VIBRATION -- Ideal for trucks, vans, SUVs, and CUVs, it helps reduce vibrations that travel through the steering system before they get to the driver to improve control and cut down on driver fatigue in all driving conditions
- CONSISTENT PERFORMANCE -- All-weather fluid contains special additives to assist with extreme temperatures and help reduce oil breakdown
- STRONG AND DURABLE -- Sintered iron piston and .50-in. nitrocarburized piston rod for enhanced durability and long service life
- EXCEPTIONAL HANDLING -- Full displaced valving delivers better valving range on both compression and extension cycles for consistent performance
- LONGER SERVICE LIFE -- Self-lubricating fluid seal retains gas without excessive wear or friction
- MOUNTS HORIZONATALLY -- Micro-cellular gas design allows the unit to be mounted horizontally without impacting performance for improved steering control
Magnum Steering Damper
| Name | Specs |
|---|---|
| Adjustable Damping | No |
| Body Diameter | 1.86in/47.2mm |
| Color | Black |
| Compressed Length | 12.625in/320.7mm |
| Dust Shield Included | No |
| Extended Length | 21.875in/555.6mm |
| Finish | Painted |
| Foam Cell Design | Yes |
| Gas Charged | No |
| Internal Construction Type | Twin Tube |
| Lower Mount Code | S4 |
| Lower Mount Type | Stem Mount - 2-3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
| Part Description | Steering Damper |
| Shaft Diameter | 18mm |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Base of Stem |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Base of Stem |
| Travel Length | 9.25in/235mm |
| Upper Mount Code | S4 |
| Upper Mount Type | Stem Mount - 2-3/8" Stem Length X 3/8"-16 Thread Pitch |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1990 - 1993 | Dodge W250 | 4WD |
| 1989 - 1993 | Dodge D350 | RWD |
| 1989 - 1993 | Dodge D250 | RWD |
| 1983 - 1997 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 1988 - 1997 | Ford F-Super Duty | 4 X 2 |
| 1988 - 1991 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 1988 - 1991 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 1980 - 1997 | Ford F-350 | RWD, 4WD |
| 1980 - 1996 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1976 - 1996 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 1970 - 1983 | Ford F-100 | RWD, 4WD |
| 1991 - 1994 | Ford Explorer | RWD, 4WD |
| 1996 - 1998 | Ford Econoline Super Duty | 4 X 2 |
| 1980 - 1998 | Ford E-350 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1980 - 1998 | Ford E-350 Econoline | RWD |
| 1980 - 1991 | Ford E-250 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1980 - 1994 | Ford E-250 Econoline | RWD |
| 1980 - 1994 | Ford E-150 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1980 - 1994 | Ford E-150 Econoline | RWD |
| 1980 - 1983 | Ford E-100 Econoline Club Wagon | RWD |
| 1980 - 1983 | Ford E-100 Econoline | RWD |
| 1984 - 1990 | Ford Bronco II | RWD, 4WD |
| 1966 - 1996 | Ford Bronco | 4WD |
| 1994 - 1997 | Mazda B4000 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1996 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1997 | Mazda B2300 | RWD |