
PRTPRT Steering Damper
Part #: 583059 $40.06
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
PRT Steering Damper
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Compressed Length | 13.189in |
| Cylinder Diameter | 1.614in |
| Cylinder Material | Q235B |
| Damping Type | Oil |
| Extended Length | 21.22in |
| Grade Type | Regular |
| Shaft Diameter | .492in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2001 | Dodge Ram 3500 | RWD |