
DelphiSteering Center Link
Part #: TL495 $89.45
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Center Link
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| Length | 23.346 in |
| Material | Steel |
| Maximum Diameter | 1.496 in |
| Mount Stud Quantity | 2 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Diameter | 0.583in |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Shaft Diameter | 23.0 mm |
| Stud Thread Diameter | 11.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1978 - 1987 | Buick Regal | RWD |
| 1978 - 1981 | Buick Century | RWD |
| 1978 - 1988 | Chevrolet Monte Carlo | RWD |
| 1978 - 1983 | Chevrolet Malibu | RWD |
| 1978 - 1987 | Chevrolet El Camino | RWD |
| 1978 - 1987 | GMC Caballero | RWD |
| 1978 - 1988 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1978 - 1987 | Oldsmobile Cutlass Salon | RWD |
| 1980 - 1983 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | RWD |
| 1978 - 1984 | Oldsmobile Cutlass Calais | RWD |
| 1978 - 1981 | Oldsmobile Cutlass | RWD |
| 1978 - 1981 | Pontiac LeMans | RWD |
| 1978 - 1987 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1978 - 1981 | Pontiac Grand LeMans | RWD |
| 1978 - 1980 | Pontiac Grand Am | RWD |
| 1982 - 1986 | Pontiac Bonneville | RWD |