
DelphiSteering Center Link
Part #: TL2029 $72.45
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Steering Center Link
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| Length | 507.0 mm |
| Material | Steel |
| Maximum Diameter | 37.0 mm |
| Mount Stud Quantity | 2 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hole Diameter | 10.3mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| Shaft Diameter | 18.0 mm |
| Stud Thread Diameter | 10.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1986 - 1989 | Mercedes-Benz 560SL | RWD |
| 1973 - 1980 | Mercedes-Benz 450SLC | RWD |
| 1973 - 1980 | Mercedes-Benz 450SL | RWD |
| 1981 - 1985 | Mercedes-Benz 380SL | RWD |