
MOOG Chassis ProductsRack and Pinion Bellows Kit
Part #: MOO-K9882 $35.13
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy to install
- Manufactured using premium materials
- Engineered to provide long life and dependability
- Construction and design validated by MOOG engineers
- Incorporates proven design and engineering features
Rack and Pinion Bellows Kit
| Name | Specs |
|---|---|
| Large End Diameter | 1.835in |
| Length | 7.095in |
| Material | Rubber |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Part Description | Rack and Pinion Bellows Kit |
| Rib Quantity | 12 |
| Small End Diameter | 0.420in |
| Ties Included | Yes |
| Vent Hole | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1984 - 1985 | Ford Tempo | FWD |
| 1971 - 1972 | Ford Pinto | RWD |
| 1975 - 1978 | Ford Mustang II | RWD |
| 1979 - 1983 | Ford Mustang | RWD |
| 1978 - 1980 | Ford Fiesta | FWD |
| 1997 - 2001 | Hyundai Tiburon | FWD |
| 1989 - 1998 | Hyundai Sonata | FWD |
| 1991 - 1995 | Hyundai Scoupe | FWD |
| 1986 - 1994 | Hyundai Excel | FWD |
| 1992 - 2000 | Hyundai Elantra | FWD |
| 1995 - 2006 | Hyundai Accent | FWD |
| 1979 - 1983 | Mercury Zephyr | RWD |
| 1984 - 1985 | Mercury Topaz | FWD |
| 1979 - 1984 | Mercury Capri | RWD |
| 1990 - 1994 | Mitsubishi Precis | FWD |
| 1993 - 1996 | Nissan Altima | FWD |
| 1979 - 1981 | Nissan 280ZX | RWD |
| 1975 - 1978 | Nissan 280Z | RWD |
| 1974 - 1974 | Nissan 260Z | RWD |
| 1970 - 1973 | Nissan 240Z | RWD |
| 1986 - 1989 | Toyota Van | RWD, 4WD |
| 1998 - 1998 | Volvo V90 | RWD |
| 1997 - 1998 | Volvo S90 | RWD |
| 1994 - 1997 | Volvo 960 | RWD |
| 1994 - 1995 | Volvo 940 | RWD |
| 1988 - 1990 | Volvo 760 | RWD |
| 1985 - 1985 | Volvo 745 | RWD |
| 1985 - 1992 | Volvo 740 | RWD |
| 1989 - 1989 | Volvo 245 | RWD |
| 1989 - 1989 | Volvo 244 | RWD |
| 1990 - 1993 | Volvo 240 | RWD |