
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-N311-0222 $825.41
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality new power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; New Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 15.75 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 400.05 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.75 in |
| Input Shaft Length (mm) | 44.45 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | New |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M17X1.50 |
| Rack Length (In) | 45 in |
| Rack Length (mm) | 1143 mm |
| Return Port Thread Size | M17X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 3 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2005 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |