
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-313-0161 $596.16
$103.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 1 in |
| Input Shaft Length (In) | 1.938 in |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 43.625 in |
| Total Turns Lock To Lock | 3.75 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2006 | Suzuki XL-7 | RWD, 4WD |
| 1999 - 2005 | Suzuki Grand Vitara | RWD, 4WD |