
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-311-0160 $321.68 $37.00 Core
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.688 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.463 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2 in |
| Input Shaft Length (mm) | 50.8 mm |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M16X1.50 |
| Rack Length (In) | 51.75 in |
| Rack Length (mm) | 1314.45 mm |
| Return Port Thread Size | M17X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 3 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 1998 | Lexus ES300 | FWD |
| 1992 - 1999 | Toyota Camry | FWD |
| 1997 - 1999 | Toyota Avalon | FWD |