
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-310-0212 $484.52 $135.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Check Valve | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 14.063 in |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rod Length | 7.5 |
| Inner Tie Rod Thread Size | 2 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.684 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.37 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.25 in |
| Input Shaft Length (mm) | 31.75 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | New |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M14X1.50 |
| Rack Length (In) | 42.563 in |
| Rack Length (mm) | 1081.088 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.563 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2020 | Nissan 370Z | RWD |