
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-211-0139 $774.00 $183.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Check Valve | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 11.875 in |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rod Length | 11.75 |
| Inner Tie Rod Thread Size | 2.375 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.688 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.47 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.25 in |
| Input Shaft Length (mm) | 31.75 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 48.25 in |
| Rack Length (mm) | 1225.55 mm |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.375 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2014 | Toyota Camry | FWD |