
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-211-0131 $454.40 $109.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 19.688 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 500.063 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.681 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.3 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.625 in |
| Input Shaft Length (mm) | 41.275 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 43.25 in |
| Rack Length (mm) | 1098.55 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.625 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2015 | Toyota Prius Plug-In | FWD |
| 2010 - 2015 | Toyota Prius | FWD |