
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-211-0120 $737.27 $104.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 17.625 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 447.675 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.616 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 15.639 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.625 in |
| Input Shaft Length (mm) | 66.675 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 44 in |
| Rack Length (mm) | 1117.6 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2017 | Toyota Yaris | FWD |