
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-211-0112 $398.86 $44.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.653 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 16.579 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1 in |
| Input Shaft Length (mm) | 25.4 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 44.25 in |
| Rack Length (mm) | 1123.95 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.75 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1997 | Geo Metro | FWD |
| 1989 - 1994 | Suzuki Swift | FWD |