
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-211-0101 $371.89 $2.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.654 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 16.599 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.5 in |
| Input Shaft Length (mm) | 63.5 mm |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 35 in |
| Rack Length (mm) | 889 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.75 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1983 - 1988 | Toyota Tercel | FWD, 4WD |