
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-210-0129 $592.99 $114.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Check Valve | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 18.438 in |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rod Length | 9.5 |
| Inner Tie Rod Thread Size | 2.73 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.678 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.23 mm |
| Input Shaft Length (In) | 5.063 in |
| Input Shaft Length (mm) | 128.588 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Orientation (Center) | 7:00 to 7:30 |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 41.813 in |
| Rack Length (mm) | 1062.038 mm |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.938 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2019 | Nissan Versa Note | FWD |
| 2012 - 2019 | Nissan Versa | FWD |