
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-210-0117 $541.56 $80.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.691 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.539 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.125 in |
| Input Shaft Length (mm) | 28.575 mm |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 44.5 in |
| Rack Length (mm) | 1130.3 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.25 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2012 | Nissan Versa | FWD |