
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-210-0115 $372.61 $54.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 12.5 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 317.5 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.692 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.579 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.375 in |
| Input Shaft Length (mm) | 34.925 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 44.75 in |
| Rack Length (mm) | 1136.65 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 2.75 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2012 | Nissan Sentra | FWD |