
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-210-0109 $735.58 $99.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Electric |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.682 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.34 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.875 in |
| Input Shaft Length (mm) | 73.025 mm |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2010 | Nissan Versa | FWD |