
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-209-0108 $376.92 $43.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.681 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.3 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.188 in |
| Input Shaft Length (mm) | 55.563 mm |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 44.75 in |
| Rack Length (mm) | 1136.65 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.687 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1991 - 1995 | Hyundai Scoupe | FWD |
| 1990 - 1994 | Hyundai Excel | FWD |
| 1990 - 1993 | Mitsubishi Precis | FWD |