
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-209-0101 $421.36 $50.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 3.625 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 92.075 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.616 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 15.639 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.625 in |
| Input Shaft Length (mm) | 66.675 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 45.438 in |
| Rack Length (mm) | 1154.113 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 4.3125 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1989 - 1991 | Eagle Summit | FWD |
| 1989 - 1992 | Mitsubishi Mirage | FWD |