
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-208-0114 $559.32 $177.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Check Valve | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 24.125 in |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rod Length | 9.063 |
| Inner Tie Rod Thread Size | 2 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.724 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 18.39 mm |
| Input Shaft Length (In) | 5.188 in |
| Input Shaft Length (mm) | 131.763 mm |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Orientation (Center) | 10:00 to 10:30 |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 42.375 in |
| Rack Length (mm) | 1076.325 mm |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.75 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2014 | Mazda 2 | FWD |