
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-208-0112 $361.78 $185.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Check Valve | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 20.125 in |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rod Length | 9.313 |
| Inner Tie Rod Thread Size | 2.5 |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.681 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.29 mm |
| Input Shaft Length (In) | 6.25 in |
| Input Shaft Length (mm) | 158.75 mm |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Orientation (Center) | 3:00 |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 45.25 in |
| Rack Length (mm) | 1149.35 mm |
| Sensor Included | No |
| Total Turns Lock To Lock | 2.813 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Mazda 6 | FWD |