
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-206-0102 $372.61 $98.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 9.187 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 233.35 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Manual |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 5.188 in |
| Input Shaft Length (mm) | 131.763 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 38.75 in |
| Rack Length (mm) | 984.25 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2008 | BMW Z4 | RWD |