
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-205-0137E $1,001.06 $300.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector A Pin Count | 4 Pin |
| Connector B Pin Count | 3 Pin |
| Connector C Pin Count | 8 Pin |
| Control Module | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Electric |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.690 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.526 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.250 in |
| Input Shaft Length (mm) | 31.750 mm |
| Motor Included | Yes |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Rack Length (In) | 45.120 in |
| Rack Length (mm) | 1146.048 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 2.81 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2016 | Honda CR-V | FWD, AWD |