
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-205-0109E $1,491.41 $300.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector A Pin Count | 2 Pin |
| Connector B Pin Count | 3 Pin |
| Control Module | Yes |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Electric |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.68 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.272 mm |
| Input Shaft Length (In) | 4.36 in |
| Input Shaft Length (mm) | 110.744 mm |
| Motor Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 4 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 52.12 in |
| Rack Length (mm) | 1323.848 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 2.44 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2009 | Honda S2000 | RWD |