
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-203-0145E $1,155.34 $300.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector A Pin Count | 2 Pin |
| Connector B Pin Count | 5 Pin |
| Control Module | Yes |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Electric |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.740 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 18.796 mm |
| Input Shaft Length (In) | 4 in |
| Input Shaft Length (mm) | 101.600 mm |
| Motor Included | Yes |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Rack Length (In) | 45.940 in |
| Rack Length (mm) | 1166.876 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 2.81 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2011 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2016 - 2016 | Chevrolet Malibu Limited | FWD |
| 2013 - 2015 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2014 - 2016 | Chevrolet Impala | FWD |