
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-203-0136E $977.16 $300.00 Core
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Connector A Pin Count | 2 Pin |
| Connector B Pin Count | 3 Pin |
| Connector C Pin Count | 5 Pin |
| Control Module | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Electric |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.69 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 18 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.63 in |
| Input Shaft Length (mm) | 41.402 mm |
| Motor Included | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Rack Length (In) | 49 in |
| Rack Length (mm) | 1244.60 mm |
| Total Turns Lock To Lock | 2.94 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2012 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2010 - 2012 | GMC Terrain | FWD, AWD |