
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-103-0217 $667.55
$273.00 Core Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 20 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 508 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.125 in |
| Input Shaft Length (mm) | 28.575 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M16X1.50 |
| Rack Length (In) | 53.875 in |
| Rack Length (mm) | 1368.425 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 2.938 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2010 | Chevrolet Corvette | RWD |