
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-103-0159 $393.01
$53.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 12.31 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 312.674 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.625 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 15.875 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.125 in |
| Input Shaft Length (mm) | 28.575 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M16X1.50 |
| Rack Length (In) | 45.25 in |
| Rack Length (mm) | 1149.35 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 2.625 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1998 - 2005 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2004 - 2005 | Chevrolet Classic | FWD |
| 1998 - 1999 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 1999 - 2004 | Oldsmobile Alero | FWD |
| 1999 - 2005 | Pontiac Grand Am | FWD |