
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-102-0259 $688.10
$189.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 14.375 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 365.125 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.707 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.958 mm |
| Input Shaft Length (In) | 4.125 in |
| Input Shaft Length (mm) | 104.775 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | 16mmX1.5 |
| Rack Length (In) | 47 in |
| Rack Length (mm) | 1193.8 mm |
| Return Port Thread Size | 18mmX1.5 |
| Total Turns Lock To Lock | 3.69 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2015 | Dodge Durango | RWD |
| 2012 - 2015 | Jeep Grand Cherokee | RWD |