
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-102-0224 $615.67
$98.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 22 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 558.8 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.625 in |
| Input Shaft Length (mm) | 41.275 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M18X1.50 |
| Rack Length (In) | 52.75 in |
| Rack Length (mm) | 1339.85 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 2.813 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2010 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD |