
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-102-0176 $338.80
$40.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 14.19 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 360.426 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.688 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 17.463 mm |
| Input Shaft Length (In) | 2.875 in |
| Input Shaft Length (mm) | 73.025 mm |
| Mounting Hole Quantity | 3 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M18X1.50 |
| Rack Length (In) | 50.5 in |
| Rack Length (mm) | 1282.7 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 3.125 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2007 | Chrysler Town & Country | FWD |
| 2005 - 2007 | Dodge Grand Caravan | FWD |
| 2005 - 2007 | Dodge Caravan | FWD |