
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-102-0130 $374.68
$33.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 3.188 in |
| Input Shaft Length (mm) | 80.963 mm |
| Mounting Hole Quantity | 1 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | M18X1.50 |
| Rack Length (In) | 51.75 in |
| Rack Length (mm) | 1314.45 mm |
| Return Port Thread Size | M16X1.50 |
| Total Turns Lock To Lock | 3.125 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2000 | Chrysler Voyager | FWD |
| 1996 - 2000 | Chrysler Town & Country | FWD, AWD |
| 2000 - 2000 | Chrysler Grand Voyager | FWD |
| 1996 - 2000 | Dodge Grand Caravan | FWD, AWD |
| 1996 - 2000 | Dodge Caravan | FWD |
| 1996 - 2000 | Plymouth Voyager | FWD |
| 1996 - 2000 | Plymouth Grand Voyager | FWD |