
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-101-0226 $550.94
$72.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | No |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 20.13 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 511.302 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.5 in |
| Input Shaft Length (mm) | 38.1 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | 10.8mm |
| Rack Length (In) | 50.25 in |
| Rack Length (mm) | 1276.35 mm |
| Return Port Thread Size | 9.3mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2011 | Ford Crown Victoria | RWD |
| 2008 - 2011 | Lincoln Town Car | RWD |
| 2008 - 2011 | Mercury Grand Marquis | RWD |