
TERREPOWER formerly BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-101-0213 $607.46
$103.00 Core Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 16.63 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 422.402 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.813 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 20.638 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.813 in |
| Input Shaft Length (mm) | 46.038 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | 11mm |
| Rack Length (In) | 57.75 in |
| Rack Length (mm) | 1466.85 mm |
| Return Port Thread Size | 9.5mm |
| Total Turns Lock To Lock | 3.313 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2004 | Ford F-150 Heritage | RWD |
| 2004 - 2008 | Ford F-150 | RWD |
| 2006 - 2008 | Lincoln Mark LT | RWD |