
BBB IndustriesRack and Pinion Assembly
Part #: BBB-101-0116 $241.46 $42.00 Core
Login for personalized shopping
Description & Specs
Premium-quality remanufactured power steering rack & pinion designed for dependability and reliability throughout the service life of the vehicle.
Rack and Pinion Assembly; Reman Rack and Pinion
| Name | Specs |
|---|---|
| Bushings Included | Yes |
| Distance Between Mounting Holes (In) | 15.5 in |
| Distance Between Mounting Holes (mm) | 393.7 mm |
| Hydraulic, Electric, or Manual Steering | Hydraulic |
| Inner Tie Rods Included | Yes |
| Input Shaft Diameter (In) | 0.75 in |
| Input Shaft Diameter (mm) | 19.05 mm |
| Input Shaft Length (In) | 1.938 in |
| Input Shaft Length (mm) | 49.213 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| New Or Reman | Remanufactured |
| Outer Tie Rods Included | No |
| Pressure Port Thread Size | 9/16X18 |
| Rack Length (In) | 48.5 in |
| Rack Length (mm) | 1231.9 mm |
| Return Port Thread Size | 5/8X18 |
| Total Turns Lock To Lock | 2.375 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 1996 | Ford Mustang | RWD |